Guláš Cup

Pro zpestření kulturního života v obci Vranová vznikl Guláš Cup na Křetínské přehradě. Kotlíková utkání jsou zvykem již v různých koutech naší vlasti, tak i ve zbytku Evropy. Ten náš Guláš Cup se liší jedinečnou atmosférou Křetínky a příjemnou společností místních obyvatel v kombinaci se soutěžícími a jejich fanoušky. Ačkoliv není vždy počasí jako z omalovánky, vždy se daří udržet svěží náladu po celý den, od rána, až do vyhlášení vítězů.


1. ročník Guláš Cup Křetínka 2010

1.ročník gulášového klání u přehrady Křetínka začal brzy ráno 12.června 2010. Do soutěže se přihlásilo 7 týmů, plných odhodlání uvařit v kotli nad ohněm co nejlepší guláš. To, že bude pořádné horko nejen nad kotlíky, ale i na slunci očekával jen málokdo. Teploty se ten den vyšplhaly až ke třicítce. Je tedy více než jasné, že členové jednotlivých týmů se museli chladit. Někteří pivem, jiní využili blízkost vody.

Každopádně bylo nutné se střídat u míchání nejprve cibulky a pak již samotného guláše. Ukázalo se, že uvařit guláš v hrnci na plotně je brnkačka oproti starému tábornickému způsobu, který použili organizátoři akce. Kotle zavěšené na trojnožce nejsou vůbec stabilní a tak se může stát, že při neopatrném míchání se kotel převrhne. Právě to se stalo nakonec však vítěznému družstvu Korzárů. Výtvory jednotlivých týmů hodnotili kolemjdoucí pomocí kuliček, které házeli do misek.

Vyhrál guláš týmu Korzárů, který použil recept nazvaný “ Karlův guláš“. Druhé místo obsadil tým Kamenoprůmysl Komárek Letovice a čestnou bronzovou pozici obsadil tým Henzl Kovošrot.
Ten den vyhráli všichni, protože umíchat 20kg guláše na žhnoucím ohni pod přímou palbou slunečních paprsků nebyla žádná legrace.

Takže se budeme těšit na příští ročník.


2. ročník Guláš Cup Křetínka 2011

Vzhledem k tomu, že akce se v předcházejícím 1. ročníku vydařila, rozhodli se organizátoři uspořádat další ročník gulášového klání.

Tentokrát se přihlásilo 13 družstev. A tak se 18. června 2011 od ranních hodin rozléhalo od Křetínské přehrady bouchání kladivem, řezání dřeva a příprava všech nezbytností na 2. ročník Guláš Cup Křetínka. Mimo zápolení o nejlepší kotlíkový guláš, jde při této akci také o to, aby se oživilo dění v obci Vranová a jiných obcí, které patří do regionu Křetínské přehrady.

Gulášové klání bylo letos i s mezinárodní účastí, neboť k nám zavítali naši slovenští bratři. Slovenské týmy zastupoval tým Jožo Kurila, který úzce spolupracuje s firmou Kamenoprůmysl Komárek, s.r.o. a tým z nejjižnější části Slovenska na pomezí maďarskoslovenských hranic z obce Báč. Báč už v dávné j minulosti splynul s obcemi Szent-György-Úr (Svätý Júr) a Szent Antal (Svätý Anton), který je významným poutním místem.

Aby byla dodržena regulérnost klání, stanovili organizátoři porotu, která dohlížela nad přípravou gulášů. Ze třinácti družstev se do finále probojovalo 6 družstev. V tomto výběru se pak hodnotil nejen guláš ale i estetická úroveň prostředí přípravy, úbor týmu a v neposlední řadě i způsob servírování. Síly byly tentokrát velmi vyrovnané.

Zvítězil tým VPO Protivanov. Tým z obce Báč si odvezl alespoň symbolickou cenu za nejvzdálenější družstvo. Vaření guláše je totiž natolik zmohlo, že většina týmu usnula (zřejmě proto, že museli ráno brzy vstávat) a ochutnávači jim všechen guláš snědli, takže porota u nich neměla co hodnotit.

Po vydařeném 2. ročníku se všichni budeme těšit na následující.


3. ročník Guláš Cup Křetínka 2012

3. ročník Guláš Cupu na Křetínské přehradě se uskutečnil dne 9. června 2012 za mísně aprílového počasí. Na parkovišti "u kiosku" se sešlo 12 soutěžních týmů a utkali se o cenu nejlepšího týmu kuchařů kotlíkového guláše. 

Jak už bývá zvykem, účast byla nejen z naší republiky, ale i ze zahraničí. V 11:00 hodin po zápisu do soutěže se začalo zatápět pod kotlíky a soutěž vypukla. Každý tým postupoval jinak a tak i výsledné guláše byly při ochutnávce rozdílné chutí i konzistencí. 

Během třetího ročníku bylo možné utžit hned nekolik ocenění. Jako první se vyhlašovala cena za nejlépe oblečený tým, kde se na 3. místě umístily týmy hned dva a to Harley Býkovice a Cetkováci. Cena za druhé místo neputovala daleko, vyhráli ji místní Korzáři a na prvním ístě se umístil tým ze zahraničí Dunamocsi. 

Jak se pomalu rozjasňovala obloha bylo možné si užít gurmánský požitek ze 12 různých kotlíků. Když odpoledne došlo na vyhlašování hlavní soutěže, některé týmy již měly úspěšně prázdný kotlík. Cenu diváků si pak s největším počtem nasbíraných bodů ( kuliček ) odnesl tým Samoťáci, druhý tým byl ryze ženského složení "U vysloužilých fotbalistek" a třetí bronzovou cenu dostali Kameňáci. 

I letos vyhlašovala hlavní cenu porota. Ta se usnesla, že bronz připadl Cetkovákům, druhá cena putovala opět do zahraničí pro tým Dunamocsi a absolutním vítězem se stali Gulmeni. 

I přes mírnou nepřízeň počasí se akce vydařila a všem zúčastněným děkujeme za spoluvytvoření atmosféry nejen gulášové.


Obecně o guláši

Guláš, pokrm původem z maďarska, je dle původní receptury z masových kostek v cibulové omáčce s paprikou. Guláš byl pojmenován po maďarském slovu "gulya", neboli v překladu "stádo hovězího dobytka", z něho je pak také maďarský název "gulyás", ze kterého vznikly i české varianty gulášů. Původní maďarský guláš je spíše polívkové konzistence, nezahuštěný moukou, nicméně podáván jako hlavní chod. V zemích mimo maďarsko se pod gulášem chápe jídlo z dušeného masa, zahuštěné, v doprovodu příloh mnoha variant.


8. června 2013 ožilo prostranství hlavního parkoviště nad  přehradou Křetínka. Po roce se tu  opět konalo gulášové klání Guláš cup Křetínka 2013, kdy  hlavním úkolem družstev je uvařit na ohni v kotlíku cca 30 litrů guláše. Ten pak ohodnotí  nezávislá porota. V letošním roce zasedal v porotě starosta obce Vranová Ing. Rostislav Cichra, Mgr.,Ing. Pavel Vlach, který je ředitelem Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a SŠ v Boskovicích. A aby byla porota opravdu hvězdná ujal se moderování a zároveň i hodnocení moderátor Evropy 2 Patrik Hezucký.


Hlavním pořadatelem celé akce byl jako již v předcházejících ročnících pan JUDr. Jan Paroulek za vydatné podpory " kioskáře" pana Ing. Radka Hančíka.


Zakrátko se již přehradou nesla vůně cibule, dým z ohňů a hlavně ve všech kotlících bublalo cosi, co slibovalo velký gurmánský zážitek. Po celou dobu přálo kuchaříkům a pořadatelům krásné počasí a  dobrá nálada.


Kromě vaření guláše byla oceněna porotou družstva , která byla nejlépe oblečena na tuto akci.


Na celé čáře zvítězilo družstvo Frakařů z Jevíčka.


Kolem 16.00 už byly hotové vzorky většiny družstev a tak se mohlo začít degustovat. Odborná porota ohodnotila jako nejlepší guláš ten, který navařil tým „ TURBÍNA BOSKOVICE“. Druzí se pak umístili „CETKOVÁCI“ a třetí příčku obsadil nováček gulášového klání „Listy Regionu“.


Co jazyk, to jiná chuť. Návštěvníkům akce nejvíce chutnal guláš týmu „PREZENT“.

Všem účastníkům děkujeme a těšíme se na další tentokrát již pátý ročník GULÁŠ CUPU v roce 2014.